Najważniejszym z trudnych problemów w większości miast w Polsce jest stan dróg. Nasze województwa nie są dostosowane do tak ogromnego nasilenia korków, jaki pojawił się przez wzrost ilości pojazdów na naszych szosach. Z tego powodu główną z najważniejszych kierunków rozwoju jakie musi rozpocząć niemalże każde województwo jest inwestycja w rozwój dróg i infrastrukturę komunikacyjną. Drogi i komunikacja miejska to priorytet, jaki da przestrzeń na to by polepszyć zadowolenie krakowian jak również poprawi integralność gospodarki miasta.

Spośród pozostałych gmin, nowe projekty komunikacyjne w Krakowie mocno się wyróżniają. Mieszkańcy w referendum opowiedzieli się za metrem, ale przed tym jak ono powstanie, w komunikację tramwajową i autobusową oraz nawierzchnie drogowe potrzeba włożyć dużo środków . Z bardziej istotnych inwestycji trzeba wymienić:
w pełni elektryczną linię autobusów – pierwszą w kraju,
nowoczesne torowisko na Ruczaju,
w pełni rozwinięty dworzec kolejowy wraz z miejscem handlowym.
Poza tym, w perspektywie rozwoju Kraków ma remont przynajmniej kilka nowych dróg dojazdowych między już wybudowanymi drogami i remonty już powstałych połączeń tramwajowych i dróg dojazdowych.
Krakowianie remontów nie znoszą – utrudnienia w poruszaniu się i dotarciu do biur dają się im we znaki na co dzień. Trzeba jednak pamiętać, że bez remontów jakość dróg nie może się poprawić i by było lepiej, wymagać trzeba wytrwałości.Jacek Majchrowski prezydent
Inwestycje w komunikacje to nie tylko następne linie komunikacji, jak również doskonalszej odporności powierzchnia dróg, która będzie bardziej trwała i odporna. (jednym z takich wzorów jest odporna na ścieranie powierzchnia jezdni na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka oraz na zachodniej jezdni Wadowickiej). Oczywiście, miasto potrzebuje jeszcze wielu remontów i inwestycji, by jeździło się po mieście dobrze. Nie tylko samochodem, ale też autobusami. Mimo to da się zauważyć wyraźnie, że wszystko jest na świetnej drodze do tego, by mieszkańcom mieszkało się tu naprawdę wygodnie i z zadowoleniem.